Olejek geraniowy – antidotum na grypę i nie tylko…


O przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych właściwościach olejku geraniowego wiemy nie od dziś. Wiele osób profilaktycznie, by uniknąć przeziębienia i grypy, umieszcza na oknach mieszkań i biur doniczki z geranium.

Olejek geraniowy, znany już w starożytności ze swojego leczniczego działania, pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Duże plantacje geranium spotkamy w delcie Nilu, choć największym producentem tego olejku są dziś Chiny. ¹  Olejek otrzymywany przez destylację ziela z parą wodną posiada intensywny ziołowo-kwiatowy zapach. Ceniony bywa zarówno w aromaterapii jak i perfumerii. Uważany jest za „przyjaciela” kobiety dojrzałej gdyż stymuluje produkcję estrogenu, dlatego nie należy stosować go podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Olejek posiada nie tylko właściwości przeciwdrobnoustrojowe ale także korzystnie działa na emocje i zmienne stany psychiczne. Stosowany do masażu, kąpieli i inhalacji aromaterapeutycznych używany jest przede wszystkim przy cellulite, otyłości, depresjach, napięciach nerwowych, menopauzie i bólach menstruacyjnych, zaburzeniu krążenia, w grypie i przeziębieniu. Olejek geraniowy jest także jednym z głównych składników wielu gotowych preparatów zwalczających cellulite takich jak oliwki czy żele.

Receptury z użycie olejku geraniowego Dr Beta®:

Menopauza – zmienne nastroje

Olejek geraniowy – 5 kropli

Olejek manuka – 3 krople

Olejek drzewa różanego 1 kropla

Olejek grejpfrutowy – 1 krople

Stosować w kominku aromaterapeutycznym 1-2 razy dziennie.

Zatrzymanie płynów, otyłość

Olejek geraniowy 3 krople

Olejek cytrynowy 3 krople

Olejek jałowcowy – 2 krople

Olejek mięty pieprzowej – 1 kropla

Olejek rozmarynowy – 1 kropla

Olejki dodać do 50 ml bezwonnego oleju roślinnego – z nasion winogron – do skóry normalnej i tłustej lub ze słodkich migdałów do skóry suchej. Stosować do masażu 2 razy w tygodniu, a w pozostałe dni do kąpieli wieczornej.

Przeziębienia, grypy

Olejek geraniowy     - 4 krople

Olejek mięty pieprzowej – 4 krople

Olejek cytrynowy  - 2 krople

Mieszankę w ilości 10-15 kropli stosować w kominku aromaterapeutycznym do nawaniania i dezynfekcji powietrza.

DR BETA

UWAGA!

NIE NALEŻY STOSOWAĆ NIEROZCIEŃCZONYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH BEZPOŚREDNIO NA SKÓRĘ!

Por. Iwona Konopacka-Brud, Władysław S. Brud, Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym, Ośrodku Odnowy biologicznej Wellness i Spa, Warszawa 2010, str. 57

Literatura

Iwona Konopacka-Brud, Władysław Stanisław Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007

Aromaterapia – informator Dr Beta, Warszawa 2010

Iwona Konopacka-Brud, Władysław S. Brud, Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym, Ośrodku Odnowy biologicznej Wellness i Spa, Warszawa 2010