Woda Królowej Węgier

 • Kod: 203
 • Cena: 1 813,12 zł
 • szt.

"Woda Królowej Węgier" - pierwsze alkoholowe perfumy w historii powstały dzięki Polce - Elżbiecie Królowej Węgier (1305-1381). Elżbieta wiele podróżowała używając życia, strojów, perfum, kosmetyków i mężczyzn aż do ostatnich lat.

Brakuje źródeł historycznych, które określałyby moment powstania recepty "Wody Królowej Węgier". Najprawdopodobniej było to dzieło nadwornego alchemika. W pierwszej opisanej wersji była to destylowana nalewka z rozmarynem i tymiankiem w spirytusie. W późniejszych receptach pojawia się lawenda, mięta, szałwia, majeranek, kostus, kwiat pomarańczy i cytryna.

Pierwsza publiczna prezentacja "Wody Królowej Węgier" miała miejsce w 1370 roku na dworze francuskim Karola V Mądrego. Wiadomo na pewno, że był to produkt znany w całej Europie przez wiele stuleci i do czasu pojawienia się Wody Kolońskiej w 1727 (1742?) roku.

Jak wiele wyrobów opartych na ziołach i olejkach eterycznych, "Woda Królowej Węgier" była nie tylko nośnikiem zapachu, ale cennym lekiem, przede wszystkim w średniowieczu. Najcenniejszy opis jej właściwości zawiera "Pharmacopeia Londoniensis" F. Culpepera z 1683 roku:

"Woda ta (a raczej nalewka) jest godna podziwu przeciw wszystkim przeziębieniom i powodowanych wilgocią chorobom głowy, apopleksji, epilepsji, zawrotom głowy, letargowi, paraliżowi, chorobom nerwów, reumatyzmowi, skazom, skurczom konwulsjom. Utracie pamięci, tępocie, śpiączce, senności, głuchocie, szumom w uszach, zaburzeniom widzenia, koagulacji krwi, bólom głowy powodowanym flegmą i humorami. Pokonuje bóle zębów, bóle i słabości żołądka, zapalenie opłucnej, brak apetytu i złe trawienie, obstrukcje wątroby, śledziony, jelit i macicy. Przyjmuje i konserwuje naturalne ciepło. Odnawia zdolności i funkcje ciała, nawet w starości (tak mówią). Niewiele jest remediów dających tak wiele dobrych efektów. Podawać wewnętrznie w winie lub wódce, przemywać nią skronie, wdychać nozdrzami".  

Gdyby porównać powyższy opis ze znanym ze współczesnej aromaterapii właściwościami olejku rozmarynowego, tymiankowego i lawendowego można z całą pewnością stwierdzić, że "Woda Królowej Węgier" oprócz pięknego zapachu była także znakomitym, wszechstronnym lekiem. I tak też może być traktowana dzisiaj.

Po blisko 700 latach polscy perfumiarze z firmy Pollena-Aroma wrócili do "Wody Królowej Węgier" i odtworzyli jej najlepszą recepturę. Współczesna "Woda Królowej Węgier" ma wszystkie wspaniałe cechy dzieła Królowej Elżbiety wsparte najnowszą wiedzę współczesnej perfumerii. Unikatowy, tajemniczy zapach oddziałuje na wyobraźnię i zdrowie, pomaga, pobudza (afrodyzjak z rozmarynem), dodaje życia i uzdrawia.

Średniowieczny kształt butelki i piastowski orzeł na ręcznie wykonanym ze skóry pudełku w formie królewskiego modlitewnika (po wyjęciu atłasowej wkładki może być szkatułką na biżuterię), dopełniają niezwykłej i jedynej w swoim rodzaju całości.

Edycja limitowana, każde opakowanie wykonane indywidualnie i numerowane.

Etui do perfum wykonane zostałó w jedynej, unikatowej wersji dla firmy "Pollena Aroma":

 • wszystkie zastosowane materiały są pochodzenia naturalnego. Technika wykonania etui oparta została na tradycyjnej metodzie introligatorskiej z wykorzystaniem następujących surowców:
 • skóra naturalna, wyprawiona metodą roślinną i barwiona w manufakturze z wykorzystaniem barwników organicznych,
 • intarsje skórzane wykonane z włoskiej, tłoczonej skóry naturalnej,
 • do złocenia brzegów zastosowano płatki złota dukatowego.
 • elementy metalowe są wykonane z mosiądzu "włoskiego", metodą "na wosk tracony", w dalszej kolejności ręcznie obrabiane,
 • stelaż ramki pudełka jest zrobiony z drewna sosnowego, zaś jego okładki z importowanej, holenderskiej tektury,
 • do klejenia całości użyto ekologicznego kleju organicznego,
 • zastosowana w etui tkanina jest czystą postacią bawełny,
 • transparentne bursztyny z polskiego wybrzeża morza bałtyckiego obrabiano ręcznie,
 • tłoczenia napisów wykonano ręcznie,
 • butelka szklana ręcznie formowana według średniowiecznego wzoru z lilią andegaweńską, z naturalnym korkiem okutym w srebro, na mahoniowej podstawce.

Perfumy skoncentrowane, pojemność 6 ml.

 • Poleć produkt